Banner
Archicad'te Yayıncı Kullanılarak Format Değişimi Yapmak PDF Print E-mail

Archicad İpuçları

 

Yayıncı Kullanılarak Format Değişimi Yapmak

ArchiCad de oluşturduğumuz çizimleri diğer çizim formatlarına dönüştümek için Yayıncıyı kullanabiliyoruz. Bunun için şu adımları izlemeliyiz:

Belgeleme>Yayıncı>Yayınla ya giriyoruz Ekranımızda bir Düzenleyici- yayıncı penceresi açılacaktır.


3. Çıkan Pencerede Görünüşler oku kliklenerek Yeni Yayıncı Seti oluşturulur ve oluşturulan sete bir isim verilir. Oluştura basılır

4. Yayıncı Penceresinde oluşturulan setin özelliklerini kaydetmek için Yayınlama Özellikleri ‘ne gidilir. Erişim Yolu seçeneği'ndeki “Gözat” kliklenerek oluşturulan Yayıncı Seti belgesinin nereye kaydedileceği seçilir ve oluşturulan Kayıt klasörüne bir ad verilir. İstenen ayarlar yapıldığında “Tamam” seçeneği ile ana Düzenleyici ekranına dönülür.

5. Düzenleyici ekranında iki bölüm oluşmuştur. Biri henüz verileri göndermediğimiz boş ekran(Sağda) ve diğeri de tüm çizimlerimizin yer aldığı Görünüş Haritası Ekranı. Yayınlanmak istenen çizimler sürükleme yöntemi ile soldaki ekrandan sağdaki ekrana taşınır.

6. İlk ayarlarında PDF olarak taşınan çizimler seçilir ve aktifleşen Biçim penceresinde istenen formata dönüştürülür. (Örnekte DWG formatına çevrilmiştir)


DWG veya DXF formatları seçildiğinde Çevirim Ayarlarının kontrol edilmesinde fayda vardır. Bunun için “Seçenekler”'e girilir ve ilgili çevirim ayarları yapılır.

7. İstenilen ayarlar yapıldıktan sonra “Ayarları Sakla ve Kapat” ile pencereden çıkılır ve “yayınla” ile format değişim işlemi başlar.