Banner
Archicad'te PDF Belgelerinde Dolaşılabilir 3D Modeller PDF Print E-mail

Archicad İpuçları

 

PDF Belgelerinde Dolaşılabilir 3D Modeller

Windows ortamında ArchiCad 10 ile U3d dosya formatını kullanmak mümkündür. Şu adımlar takip edilir:

Kat planında 3d pencerede gösterilecek elemanları seçiniz. Ardından 3d pencereye gidip 3d modeli görüntüleyiniz.

2. Dosya>Farklı Kaydet komutunu kullanarak 3d penceresi içeriğini U3d formatında kaydediniz. 3d Penceresindeki model aksonometrik veya perspektif görünüşte olabilir.

3. 3d model görünümünü Navigatörde bir görünüş olarak kaydediniz. Saklanan 3d görünüş, Seçim Alanı ve 3d Kesit Düzlemi ayarlarını muhafaza edecektir. 3d Görünüşe istediğiniz bir adı veriniz.

4. Düzenleyicide, yarattığınız 3d görünüşü bir paftaya yerleştiriniz. Pafta için PDF belgesinde görmek istediğiniz boyutu belirleyiniz.

5. Oluşturduğunuz paftaya daha önceden yaratmış olduğunuz ve Görünüş Haritasında kaydettiğiniz 3d görünüşü yerleştiriniz.

6. Düzenleyicide paftayı bir Yayıncı Setine ekleyiniz. PDF dosyasının, Yayıncı Özellikleri iletişiminde kaydedileceği klasörün erişim yolunu tanımlayınız.

7. Ardından Belge Seçenekleri düğmesine tıklayınız. Açılan iletişimde 3d içerik yerleştir kutusunu işaretleyiniz. Göz at düğmesine tıklayınız ve 3d pencereden kaydettiğiniz U3d dosyasını bulunuz. Bu dosya PDF belgesine yerleştirmeniz gereken dosyadır. “Tamam” düğmesine tıklayıp bu iletişimden çıkınız.

8. Yayıncı Setini yayınlayınız. Meydana getirdiğiniz PDF dosyasını açınız ve yerleştirdiğiniz 3d modelin bulunduğu sayfayı bulunuz. Yer tutucu kutusunda gösterilen resme tıklayınız. Navigasyon düğmeleri, Navigasyon kutusunun üstünde gözükecektir. Bundan sonra modelinizde serbestçe dolaşabilirsiniz.