Banner
Archicad
Archicad Nedir? PDF Print E-mail

ArchiCAD için Değer Önerisi

ArchiCAD kullanıcılara mükemmel bir mimari tasarlama ve üretkenliği artırma yeteneği sunuyor. Birinci günden itibaren ArchiCAD mimarlar tarafından mimarlar için tasarlandı. Yıllar içinde gittikçe daha fazla gelişerek kullanıcılarının;

 • Tasarıma odaklanma,
 • Revizyonları yönetme,
 • Tasarım alternatiflerini değerlendirme,
 • İşbirliği yapma ve koordine etme

konularında daha başarılı olmalarına olanak tanıdı.

ArchiCAD® iş akışı sürecinize farklı bir yaklaşım sunarak belgelemenizde doğruluğu ve verimliliği korurken tasarımınız üstünde daha fazla kontrol sağlar. Duvarları yükseltirken, döşemeleri yerleştirirken, kapılar ve pencereler eklerken, merdivenler oluştururken ve çatılar inşa ederken Bina Bilgisi Yazım Aracı 3 boyutlu model bilgilerinden oluşan bir veri tabanı oluşturur. Bu araçtan tasarımınızı tam olarak tanımlamak için gerekli tüm bilgileri çıkarabilirsiniz. Tam bir plan, kesitler ve cepheler, mimari ve uygulama detayları, Keşif Özetleri pencere/kapı/bitirme planları, görsel sunumlar, animasyonlar ve sanal gerçeklik sahneleri… Bu siz tasarım yaparken ArchiCAD'ın size çok az tekrar tekrar yapılacak can sıkıcı çizim işleri bırakarak tüm projelerin belgelerini yaratacağı anlamına gelir. Ve bu aynı zamanda 2 boyutlu yazılımda tasarım yapmanın aksine Virtual Building™ yaklaşımının masraflı hatalara veya üretkenliğinizi kaybetmenize neden olmadan belgelerinizin bütünlüğünü korurken değişiklikler yapma şansı yarattığını da ifade eder.
Mevcut olan en kapsamlı mimari araç
Virtual Building™ yaklaşımı, işinizi Bina Bilgi çözümüyle birleştirirken size rekabet üstünlüğü sağlıyor. ArchiCAD ile her tasarım aşaması ve projeye dâhil olan her farklı ortak için binanın doğru temsiline hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Tüm belgeleriniz sadece bir veya iki tık uzaklıkta olur. Müşteriniz sadece işlevsel düzenlemeyi ve arazi planını görmekle kalmaz aynı zamanda mekân içinde dolaşmanın nasıl hissettirdiğini veya günün farklı zamanlarında güneş ışığının belli bir odayı nasıl etkilediğini görür.
Danışmanlar hangi CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) platformunda oldukları fark etmeksizin bina verisini elektronik formatta alabilir, üstlerinde değişiklikler yapabilir ve bu süreç içinde hiç bir Virtual Building™ verisi kaybolmadan dosyayı daha ileri çalışmalar için size geri verebilirler. Kapsamlı programlar ve malzeme listeleri hassas ölçekli detayların çizimleriyle birlikte inşaatçılar ve alt yükleniciler için hazır olur. İnşaatçılar binanın inşaatının veya yıkımının her aşamasında işlerini planlayabilir, zamana dayalı animasyonlar ve belgeler yaratabilir. Ve bir satış broşürü için geliştiriciler fotoğraf gerçekliğinde sunumlardan faydalanabilir.
En güzel haber ise bu belgelerin siz tasarım yaparken yaratılması ve siz tasarımda ilerledikçe onların da güncellenmesidir.
Virtual Building Kavramı

Virtual Building™ tüm inşaat endüstrisini kucaklıyor ve binaların tüm bilgi yaşam süresini yönetiyor. JRA Londra mimarlarından Ben Wallbank, uzun yıllara dayanan tecrübelerine dayanarak sanal modellemeyi tasarım sürecinin her noktasına dâhil etmenin nasıl ileri bir adım olduğunu açıklıyor. Bilgisayarda basit bir 3 boyutlu modelin aksine Virtual Building™ binanın malzemeleri ve özellikleri hakkında çok daha fazla bilgi içeriyor. Virtual Building™ binayı oluşturan tüm elemanları takip eden bir 3 boyutlu dijital veritabanı. Bu bilgi, yüzey alanı ve hacmini; ısıyla ilgili olasılıkları; oda tanımlarını; fiyatları; özel ürün bilgilerini; cam, kapı ve bitirme planlarını ve bunlar gibi daha birçok şeyi kapsıyor.

Virtual Building™ modeli mimarlar, konut tasarımcıları, dekoratörler, emlak acenteleri, tesis yöneticileri ve pazarlama elemanları gibi inşaat endüstrisiyle bağlantılı tüm profesyoneller için çok faydalıdır. Mimarla aynı Virtual Building’den çalışarak emlak acentesi kolaylıkla doğru oda boyutlarına ve alan hesaplamalarına ulaşabilir, her hangi bir noktadan perspektif görüntüler sunabilir ve hatta potansiyel müşterilerini sanal bir bina turuna davet edebilir. Dekoratörler planlama aşaması sırasında aynı Virtual Building modelinde çalışmaya başlayabilir. İnşaat tamamlandıktan sonra, bina müdürleri binaya ait malları takip etmek ve mekânları yenilemek için kapsamlı malzeme listesini ve yerleşik 3 boyutlu parselleme planını kullanabilirler.
ArchiCAD’ın öne çıkan özellikleri
 • Virtual Building™: ArchiCAD bina hakkındaki bütün bilgileri merkezi bir veri tabanında depolar; bir görünüşte yapılan bütün değişiklikler kat planları, kesitler/cepheler, 3 boyutlu modeller ve malzeme listelerine kadar her şeye aktarılır.
 • Akıllı Objeler: ArchiCAD’ın kapılar, pencereler ve kolonlar gibi akıllı bina elemanları çevrelerini algılar ve ona göre tepki verirler. Bu işi hızlandırır, proje yönetimini kolaylaştırır ve sadece çizmek yerine tasarlamanızı sağlar. Karalanmış çizgilerden, yaylardan ve oluklardan bile faydalanarak Sihirli Değnek ilr akıllı bina elemanları yaratabilir.
 • 3 boyutta canlı düşünme ve çalışma yeteneği: 3 boyutlu görünümde modeli tasarlayabilir ve düzeltebilir, tasarımı kontrol etmek için gerçek zamanlı olarak gezinebilir ve müşterilerle etkileşimli tasarım oturumları düzenleyebilirsiniz.
 • Anlık görüntüleme: ArchiCAD’ın sunum araçlarının kullanılması kolaydır; çarpıcı sonuçlar üretmek için hiçbir uzman bilgisine ihtiyaç yoktur. Sanal gerçeklik sunumları ve animasyonları doğrudan ArchiCAD’de üretilebilir.
 • Verimli belgeleme: İnşaat belgeleri ve dosyaları otomatik olarak Virtual Building modelinden elde edilebilir. Etkileşimli eleman programları ve Malzeme Listesi hızla üretilebilir ve bunlar her zaman bina modelinin mevcut durumunu yansıtır. Boyutlar hem otomatik hem de ilişkiseldir. Otomatik etiketleme ve geliştirilmiş Detay Araçları sıkıcı çizim işlerini kolaylaştırır.
 • Sorunsuz sayfa düzeni: Sayfa Düzeni Kitabı farklı kaynaklardan malzemeleri çeşitli çizici ve yazıcıları kullanma özgürlüğüyle düzenlemenizi sağlar. Otomatik sayfa numaralama ve ana sayfalar size zaman kazandırır ve Virtual Building’deki tüm değişimler otomatik olarak sayfa düzeninde de güncellediği için doğrudan bağlantı belge bütünlüğünü garanti altına alır.
 • Net iletişim: ArchiCAD'in TeamWork (Takım Çalışması) kavramı iş arkadaşlarınızla projenizi paylaşmanızı kolaylaştırır. Çeşitli CAD standart formatlarında belgeleri müşterilere ve danışmanlarınıza dağıtabilir veya Web’i, gözden geçirmek ve çizmek için kullanabilirsiniz. Değişiklikler daha sonra kolaylıkla projeye uyarlanabilir.