Banner
Revit Architecture 2010 PDF Print E-mail

Autodesk Revit Architecture 2010’un üç ana başlıkta toparlanan yenilik ve geliştirmeleri ile tasarım ve projelendirme çalışmalarını daha sezgisel, özgür ve entegre bir ortamda gerçekleştirebilirsiniz.

1. Kavramsal Tasarım (Karmaşık geometrileri kolayca yaratabilme imkanı)

-Özgür, sezgisel ve esnek serbest form
-Eskiz ortamı gelişmeleri
-Geometrik birim desenlere göre yüzeylerin bölünmesi,
panellere ayırma ve temel desenin tüm yüzeye dağıtılması
-Entegre iş akışı

2. Kullanıcı Arayüzü (Artan Üretkenlik)

-Şerit menü (Ribbon)
-Yazılım menüsü
-Çabuk ulaşım araç menüsü
-Autodesk Seek servisi ile gelişmiş entegrasyon
-Araç/komut açıklayıcısı

3. Performans ve Uyumluluk

-Yerel 64-bit desteği
-API gelişmeleri
-AutoCAD® Civil 3D® yazılımına ihraç
-İnventor yazılımından içerik alınması
-gbXML gelişmeleri

Autodesk Revit 2010’da sezgisel ve özgür tasarım için birçok aracı içeren yeni kavramsal tasarım ortamı daha yaratıcı olmanızı sağlar. Organik ve eğrisel formlar kolayca yaratılabilir ve akıllı yapı elemanlarına dönüştürülür. Frank Gehry, Zaha Hadid, Santiago Calatrava vb. mimarların eşsiz tasarımlarında yer alan geometrilere benzer formları Revit Architecture 2010 sürümü modelleme yetenekleri ile kolayca yaratabilirsiniz.

Diğer Autodesk ürünlerinden tanıdık olduğunuz yeni kullanıcı arayüzü ile aradığınız araçlara ve komutlara kolayca erişebilirsiniz. Böylece içerik duyarlı menülerin otomatik değişimleri ile tasarıma odaklanabilirsiniz. Birlikte çalışabilirlik yetenekleri ve yeni dosya formatları ve 64-bit yerel mimarisi ile çalışma verimliliğiniz önemli ölçüde artar.


1-Kavramsal Tasarım

 

Eskiz ortamı gelişmeleri

3D levels, reference planes ve otomatik çalışma düzlemi (workplane) algılama özellikleri ile 3 boyutlu kavramsal tasarım ortamında daha özgür ve sezgisel çalışabilirsiniz. Diğer görünümlerin açılarak birçok görünüm üzerinde çalışmak yerine sadece 3B çalışma ekranında, 3B snapping araçları ile taşıyıcı akslarını (grids), referans düzlemlerini (ref-plane) ve diğer nesneleri yakalayarak özgürce serbest form geometrileri yaratabilirsiniz.

Revit 2010 sizin yerinize otomatik olarak uygun çalışma düzlemlerini algılar ve işlem yapmanıza izin verir. Nesne yaratırken 2B çizim yapacağınız çalışma düzlemlerini seçmek için açılan diyalog penceresi ile zaman kaybetmeden daha hızlı biçimde çalışmak mümkündür.Sezgisel ve Esnek Serbest Form Geometrik Tasarım

Kavramsal tasarım (Massing) için yeni Family Editor, Tek tuş ile hızlı ve kolay geometri yaratımı, farklı yöntemler kullanmaksızın direk yönlendirme, kolayca sınırlama ilişkileri ve parametreler atayabilme, gibi özellikler ile yüksek seviyede kontrol ve hassaslık içinde modelleme araçlarını kolayca kullanın.


Autodesk Revit Architecture 2010 yeni kullanıcı odaklı çalışma arayüzü ile nasıl düşünüyorsanız aynı şekilde çalışırsınız. Yazılım size nasıl çalışacağınızı dikte etmez. Böylece iş akışınız kesintiye uğramadan esnek ve hızlı şekilde çalışırsınız. Daha özgür şekilde tasarlayın ve defalarca değişiklik yapın. 2010 sürümü ile massing çalışmaları için yeni bir ortama girersiniz. Bu çalışma ortamı proje içinde ya da bağımsız bir şekilde family editor olarak kullanılabilir. 3B görünümdeki gradyan arka plan, keskin gösterim (anti-alias), gelişmiş seçim imkanı ve ön seçim belirteci sayesinde daha gelişkin görsel destek alabilirsiniz.

Tek tuş kullanarak hızlı ve kolayca 3 boyutlu nesne yaratabilirsiniz. Şu anda nesne yaratmak için kullandığınız (extrude, sweep, revolve, loft) araçların tümü için yeni Create Form tuşu yeterlidir. Revit 2010 sizin profil yada yol (path) vb. seçtiğinize bağlı olarak gerekli komutu aktive eder. Seçtiğiniz nesnelerden 3 boyutlu formu yaratmak için eğer birçok seçenek varsa Revit 2010 en uygununu yaratır ve diğerlerini de size seçenek olarak sunar. Kullanıcı eski modelleme alışkanlıklarına bağlı kalmaz.

Örneğin basit bir “extrusion” ile başlayıp bu forma profiller de ekleyerek serbest şekilde çekiştirebilir, sweep ve blend araçları ile oluşturulmuş nesneleri kolayca yaratabilirsiniz. Nesne kenarlarını, yüzeylerini, köşe noktaları vb. kaydırabilir, çevirebilir ve ölçülerini değiştirebilirsiniz. (Move, rotate, scale)

Kolayca parametre ve sınırlama ilişkileri yaratabilirsiniz. Modelinizde uyguladığınız parametre ve sınırlamaların nasıl davrandığını etkileşimli olarak test edebilirsiniz. Bunun için diyalog pencerelerini kullanmanız gerekmez.

Karmaşık yüzey modelleme yetenekleri, noktaların kontrol ettiği eğriler (spline), yeni X-ray görüntüleme, 3 boyutlu nesneye profil ve kenarlar ekleyebilme gibi özellikler ile eşsiz bir hassasiyet ve kontrol imkanına kavuşursunuz.Autodesk Revit Architecture ilk kez tanışacağınız yeni nesil modelleme araçlarını kullanıcılarına sağlamıştır. 2010 sürümü ile karmaşık nesne ve yüzeylerin kolayca yaratılmasına imkan veren birçok araç ve özellik bulunur. NURBS benzeri karmaşık yüzeyleri basit bir extrusion işlemi kadar kolay yaratabilirsiniz. 3 boyutlu eğriler, yeni referans noktaları kontrolü ile 3 boyutlu spline’ların istenilen yönde çekilmesi sayesinde yaratılır. Lokal ve global koordinatlar arasındaki geçiş işlemi klavyede boşluk tuşuna basılarak sağlanır.

X-ray görüntüleme nesneleri şeffaf hale getirerek öteleme işlemlerinde daha fazla anlaşılma ve esneklik sağlar.

“Add Edge” ve “Add Profile” araçları, mevcut 3 boyutlu nesnelere karmaşık detaylandırma ve amorf geometrilere dönüştürülmesi işlemlerinde daha fazla imkan sağlar.

Revit Architecture 2010 sürümü ile amorf ve karmaşık yüzeylerin/geometrilerin yaratılması işlemleri kolay ve akıcı olduğu kadar aynı zamanda eğlencelidir.

Divide, Pattern, Panelize (Geometrik birim desenlere göre yüzeylerin bölünmesi, panellere ayırma ve temel desenin tüm yüzeye dağıtılması)

İnşa edilebilir formların yaratılması, özel bir programlama ya da scrip yazılmadan çalışabilme, mevcut parametrik ve sınırlama ilişkilerinin kullanılabilmesi sayesinde gerçek yapı elemanlarını yaratmak, imalat detayları ile üretilebilir binalar tasarlanabilmesi mümkündür.


 Kavramsal tasarımlarınızı gerçek yapı elemanlarına dönüştürebilmeniz için yaratılan karmaşık yüzeyler (divide, pattern ve panelize) bölünebilir, panellere ayrılabilir ve birim konstrüktif eleman tüm yüzeye uygulanabilir. Bu kolay kullanılan araçlarla, şematik olarak cephe sistemleri oluşturulabilir, strüktürel profiller ve paneller tüm yüzeye tarama yapar gibi dağıtılabilir.
Tek tuş ile karmaşık yüzeylerinizi yönetilebilir parçalara bölebilirsiniz. Bölünmüş yüzey aralıklarını kolayca değiştirebilirsiniz. Revit Architecture 2010’da yeni pattern family’ler esnek ve akıllıdır. Karmaşık parametrik giydirme cephelerin, yüzeylerin yaratılması için programlama ve script bilmeye gerek yoktur. Akıllı curtain panel bileşenleri karmaşık yüzeylere otomatik olarak döşenir ve yüzeye dokulanarak uydurulur. Tüm elemanlar parametrik olarak yüzeyle bağlantılı tutulur. Tasarımınız ve dolayısı ile yüzeyleriniz değiştirildiğinde bile son yaratılan işler otomatik olarak güncellenir. Her şey entegre, akıllı ve kolay kullanımlıdır.

Entegre iş akışı

Revit dışında özel modelleme araçlarına ya da yazılımlarına ihtiyaç duymadan çalışabilme, yaratılan tüm yeni karmaşık geometrilerin mevcut “Building Maker” özellikleri (yüzeylerin duvar, döşeme, çatı, giydirme sistem ya da cephe gibi akıllı yapı elemanlarına tek tuş ile çevrilebilmesi) ile tam uyumlu olması, Tasarım alternatiflerini kolayca araştırabilme imkanları ile iş akışınız daha hızlı ve verimli olur.

Kavramsal tasarımdan uygulama projelendirmesine kadar tüm işlerinizi entegre bir ortamda tek yazılım kullanarak üretin. Revit Architecture 2010 ile import- export işlemleri ile uğraşmadan tek ortamda veri kaybı yaşamadan çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. BIM tasarımınızın her aşamasında koordineli verileri elinizde bulundurmanızı sağlar.

2- Kullanıcı Arayüzü

Birçok tasarım şirketi farklı Autodesk yazılımlarını kullanmaktadır. Farklı kullanıcı arayüzleri iş akışında üretenlikte kesintilere yol açabilir. Autodesk yazılım endüstrisinde kullanılan standart kullanıcı arayüzü kullanımı ile üretkenlik artışını hedeflemiştir.

Revit Architecture 2010 yeni kullanıcı arayüzü şerit menü (Ribbon) kullanılması ile standart hale getirilmiştir. Yeni Ribbon arayüzü özelleştirilebilir görev tabanlı bir yapıya sahiptir. Komut ve araçların aranarak bulunmasına gerek kalmaz. İkonlar yeniden tasarlanabilir.


Şerit Menü (Ribbon)

Yeni şerit menü, eski tasarım çubuğu çekme menüler vb. yerine çalışma ekranının üst kısmından erişilebilen bir yapıdadır. Bu sayede sıklıkla kullanılan araç ve komutları aramadan bulabilirsiniz. Yeni özellikleri keşfedebilirsiniz. Araç ve komutları aramaya ve bulmaya harcadığınız zamanı tasarım ve projelendirme çalışmalarınıza ayırabilirsiniz.

Şerit menü araçların toparlandığı farklı sekmeleri içerir. Yeni nesne yaratmak, notasyon nesneleri eklemek ya da işbirliği başlıklarında yapılacak işlere odaklanılabilir. Her sekme bir dizi panelden oluşur. Ribbon şerit menü yapılan işe göre değişir ve ilgili araçları-komutları kullanıma sunar. Böylece en verimli şekilde yaptığınız görevi bitirir verimliliğinizi önemli ölçüde artırırsınız.

Çalışma alanını çift ekran desteği ile artırabilirsiniz. Revit 2010 kapattığınız son oturumda menüleri nasıl bıraktıysanız aynı yerlerde tekrar açar.Yazılım Menüsü

Proje operasyonlarını tek bir alandan yönetmek, en son açtığınız proje veya family dosyalarını sıralamak ve açmak oldukça kolaylaştırılmıştır.

Sol üst köşede Revit Architecture 2010 yazılım menüsü açılır. Kaydetme, yazdırma, paylaşım, dosya alma ya da çıkarma vb. işlemler bu menü aracılığı ile yapılır. Diğer Autodesk yazılımlarında da aynı şekilde ve amaçla kullanıldığı için öğrenme zorluğu yaşamazsınız. Son açtığınız dosyaları tarihe, tipe, boyuta vb. göre sıralayabilirsiniz.

Alışkanlıklarınızı değiştirmeden diğer Autodesk yazılımlarını da kolayca kullanabilirsiniz.En çok kullandığınız ya da ihtiyaç duyduğunuz araçları ve komutları toparlamanıza ve hızlı şekilde kullanmanıza olanak veren Çabuk Ulaşım Araç Menüsü ihtiyacınıza göre özelleştirilebilir. Şerit menünün altında veya üstünde yer alabilen Çabuk Ulaşım Araç menüsü, işaretleyicinin sağ tuşuna tıklanarak araç kümeleri arasına ayraçlar yerleştirebilir. İstenilen komut eklenebilir ya da çıkartılabilir.

Şerit menü üzerinde sağ tuşa tıklanınca istenilen aracı “Add to Quick Access Toolbar” seçeneği ile çabuk ulaşım menüsüne ekleyebilirsiniz.

 

  Autodesk Seek servisi ile gelişmiş entegrasyon

Revit 2010 ile Autodesk Seek servisi entegrasyonu artırılmıştır. Hazırladığınız içerikleri bu serviste yayınlayabilir ya da OmniClass yapı sınıflandırma sistemi standartlarında birçok üreticinin kütüphane nesnelerine ulaşabilirsiniz.Projenizde ihtiyaç duyduğunuz yapı elemanı için Revit Architecture 2010 yazılımı içerisindeki Şerit menüden ilgili alanda arama yaparak ilgili family nesnelerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Araç/komut açıklayıcısı (Tooltips)

Revit Architecture 2010 kullanıcı arayüzünde yer alan araçların üzerine işaretleyici sürüklendiğinde araçla ilgili bilgi alınabilir. Biraz beklendiği takdirde açıklama görsel içerikle birlikte zenginleştirilir. İçerik duyarlı yardım menüsüne F1 tuşu ile ulaşılabilir.

3- Performans ve Uyumluluk

Revit Architecture 2010 ile daha güçlü bilgisayar donanımlarının performansını kullanarak daha karmaşık ve büyük projelerin tasarımında verimliliğinizi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Yerel 64-bit desteği

Revit Architecture 2010 64-bit sürümü Windows® XP x64 Pro ve tüm Windows Vista® 64-bit işletim sistemleri üzerinde çalışır. Kurulum sırasında sisteminiz test edilerek uygun sürüm yapılandırılır. Daha karmaşık ve kapsamlı projeler parçalanmadan 64-bit desteği ile çalışılabilir. 64-bit desteği aynı zamanda daha fazla RAM adreslemesinden dolayı baskı, dosya import-export, kaplama işlerinin daha hızlı gerçekleştirilmesine yardımcı olur. 32-bit sistemlerin 4GB RAM sınırlaması yerine 64-bit’in getirdiği avantaj ile donanımın tüm gücünü kullanabilirsiniz.

API gelişmeleri

Yazılım geliştirme arayüzü ile ileri modelleme teknikleri ve araçları geliştirilebilir. Karmaşık formüllerle yaratılacak eğrilerin kullanıldığı formlar bu formüllerde yapılacak değişiklikler ile kontrol edilebilir ve sıra dışı geometriler yazılım desteği ile yaratılabilir.

Yerel Revit Family içeriğine ek olarak Family Editor API’si kullanılarak üreticiler kapsamlı içerikleri yaratma işini daha otomatik hale getirerek, mimarlar, mühendisler ve tasarımcıların kullanımına sunabilirler.

AutoCAD® Civil 3D® yazılımına ihraç

Yeni Autodesk Exchange File (.adsk) formatını kullanarak projenizi AutoCAD Civil 3D yazılımına çıkartabilirsiniz. Autodesk Revit içinden proje koordinatlarını grafik olarak kontrol edebilirsiniz.


Mühendislerin ihtiyaç duyacağı sistem bağlantıları, topografik veriler ve diğer arazi verileri hassas bir şekilde ön görüntüleme ile beraber dışarı çıkarılabilir. Bu ön görüntüleme sırasında çatı, duvarlar, döşemeler vb. bina bileşenleri gizlenebilir ya da sadece istenilenler görüntülenebilir.

Autodesk Inventor Yazılımından İçerik Alınması

Kapsamlı imalatçı içeriklerini Autodesk Inventor yazılımından Revit Architecture 2010 da hazırlamakta olduğunuz projenize alabilirsiniz. Inventor içerisinde bulunan parametrik verilerin korunarak gelmesi, sistem bağlantı elemanlarının alınabilmesi ve detay seviyelerinin ayarlanabilmesi sayesinde mekanik imalatla ilgili disiplinler ile çalışmalarınız daha önce olmadığı kadar verimli hale gelir.

Kapsamlı mühendislik içeriklerini alırken orijinal tasarım verilerinin kayıpsız biçimde alınması ilk adımdır. Inventor içinde bulunan modelin tüm detayı Revit içine alınması çoğu kez gerekmez. Revit içinde bu modellerin Revit nesneleri ile bağlantıları, uyumu, performans ve özellikleri ile daha yalın geometri verilerin alınması yeterlidir. Yeni Autodesk Exchange File format (.adsk) formatını kullanarak Inventor’dan alınacak nesneler akıllıdır ve parametrik özellikleri ile beraber sisteme bağlantı bileşenleri de Revit Architecture 2010’a alınabilir.


gbXML gelişmeleri


Harici analiz yazılımları ile bağlantı ve birlikte çalışabilirlik için proje gbXML formatında çıkartılmadan önce analitik modelin ön görüntülenmesi yapılır. Hesaplanmış mahal hacimleri doğru bir biçimde çıkarılması için mahallerde oluşması muhtemel hatalar görüntülenir.

Bağımsız bir yüzey ya da bir mahal izole edilebilir. Yüzeylerin cinsine göre renk lejantları ile gösterim yapılabilir. Katlara göre mahaller gruplanabilir. Proje bilgileri kutusunda önceden tanımlanmış enerji verileri yeniden tanımlanabilir.