Banner
Archicad 13 Yenilikler PDF Print E-mail

 

 

Açıklamalı Çizelge Çizimler

Kapı ve pencere önizlemeleri ilişkili olarak doğrudan etkileşimli çizelge penceresinde açıklanabilir. Bu özellik bile tek başına belgelendirme ekibi için önemli ölçüde taslak zamanından tasarruf sağlar.

Yönlendirilebilen Görünümler
ArchiCAD 13'de projeniz tam ihtiyacınız olan şekilde ayarlanır: sadece ekranda görünümü dik konuma döndürün. Açıklamalarınız son düzen yönüne göre otomatik olarak ayarlanırken, şimdi çapraz kanatları
rahatlıkla düzenleyebilirsiniz.

 

Akıllı "Yumuşak" Yalıtım
Dolgular CAD'in icadından bu yana kullanılsa da, yumuşak yalıtımları kompozit yapılarda modellemek her zaman problem olmuştur. ArchiCAD 13'ün yumuşak yalıtımı %100 çözüm sunar: sadece 2D için değil aynı zamanda 3D Belgeler için de.

Geliştirilmiş Nesne Yönetimi
Global model görünüm seçenekleri ekranı kontrol etmeye ve proje seviyesinde kitaplık
objelerini yönetmeye yardımcı olur. Projeye özel kitaplık parçaları şimdi ArchiCAD
proje dosyasının içine kaydedilebiliyor, böylece kitaplık parçaları proje ile birlikte yüklenmediğinde meydana gelen "kayıp kitaplık parçaları" fenomeni ortadan kalkmış oluyor.
DWG Güçlendirmeleri
ArchiCAD 13 DWG I/O gelişiminde önemli ilerlemeler sağlamıştır. Yeni özellikler arasından iyileştirilmiş katman yönetimi ve tek bir DWG dosyasına birden çok düzeni aktarma gibi özellikler vardır.

Mühendisler ile Veri Alışverişi
ArchiCAD 13, yapı mühendisleri tarafından kullanılan programlara daha doğru bir aktarım için BIM elemanlarının ya yük taşıyan ya da yük taşımayan yapılar olarak sınıflandırılmasını destekler. ArchiCAD 13 içinde şimdi binlerde standart çelik profil var.
Geliştirilmiş Panel Cephe Düzenleme
ArchiCAD 12'de sunulan son derece entegre Panel Cephe sistemlerinin sistem geometrisi şimdi ArchiCAD 13'ün her görünümünde özgürce düzenlenebilir. Panel Cephe referans çizgileri zemin planında standart pet-palet operasyonları kullanılarak değiştirilebilir.

Güçlendirilmiş Otomatik Boyutlandırma
ArchiCAD 13 güçlü otomatik boyutlandırma işlevinin daha fazla özelleştirilmesine olanak tanır. En son sürümünde kapılar ve pencereler çeşitli iyileştirilmiş seçenekler kullanılarak boyutlandırılabilir (örn. çıkış açıklığı)
Beton Yapılar/Çatılar için İyileştirmeler
ArchiCAD 13'deki akıllı modelleme elemanlarının bağlantılarını daha da iyileştirmek için, verev açı ve beton yapı/çatı kenarları malzemeleri birleştirme elemanlarına uyması için tamamen özgür biçimde ayarlanabilir

Dinamik "Pencereye Sığdır"
Görünüm Ayarlarındaki yeni yakınlaştırma seçeneği, tüm mevcut model içeriklerini göstererek bir görünümün ekranını dinamik
olarak değiştirmenize olanak tanır. (Pencereye Sığdır) Bu seçenek düzenleme ve yerleştirilen çizimlerin otomatik olarak ayarlanan yakınlaştırması için büyük bir "kolaylık"tır.
İyileştirilmiş "Bul ve Seç"
Bul ve Seç işlevi, özel bir seçim kriterine birden çok değer atama opsiyonu ile geliştirilmiştir. ArchiCAD 13'de daha karmaşık arama kriterleri, daha sofistike arama sorgularına olanak tanır.

"Cetvel"
ArchiCAD 13'de yeni düzenleme yardımı, imlecin yatay ve dikey konumunda anında
dinamik geri bildirim sağlar. Kılavuzlar Cetvel'e bir kere tıklanarak yerleştirilebilir. Cetvel,
sayfa düzenlerindeki çizimleri düzenleme üretkenliğinde önemli gelişmeler sağlar.

64-bit Windows için Destek
ArchiCAD 12'de çok işlemci desteği sunulduktan sonra atılacak doğal bir adım olarak, ArchiCAD'in en son sürümü yerel 64-bit desteği ile Windows'larda mevcuttur.

Kaynak: Bilkom